Sıkça Sorulanlar

Merak Ettikleriniz

InterRail ile Avrupa’yı gezmek istiyorum. Hangi ülkeye başvurmalıyım?

Öncelikle ne kadar süre ile seyahat edeceğinizi kararlaştırmalı ve hangi ülkeleri seyahat edeceğinize karar verip, seyahat rotası belirlemelisiniz. Seyahat planınızda bulunan ülkelerdeki kalış sürelerinize göre vize alacağınız ülke belirlenecektir. Eğer tüm ülkelerdeki seyahat süreniz eşit ise; ilk giriş ülkenizden, değil ise en çok kalınacak ülke konsolosluğuna vize için başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca seyahat süreniz için geçerli tren biletini de mutlaka satın alarak başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Pasaportumu kaybettim. Üzerinde geçerli Schengen vizem vardı, vizemi yenileyebilir miyim?

Kaybettiğiniz pasaportunuz üzerinde bulunan Schengen vizelerinin kayıp nedeniyle yenilenme imkanı maalesef yok. Aynı ülkeye yeniden başvurmanız ve yeni vize almanız gerekmektedir.

Vize almak için konsolosluğa şahsen gelmem gerekir mi?

Schengen vizeleri için kısmen evet. Schengen ülkeleri 25 Eylül 2014 itibariyle ortak parmak izi sistemine geçti. Bu tarihten sonra vize başvurusu yapacak olan herkes için parmak izi uygulaması yapılmaktadır. ABD ve İngiltere vize başvurularında da parmak izi vermek için şahsen bulunmalısınız. Biz VISAISTANBUL olarak tüm başvurularınızda size eşlik etmekteyiz.

Almanya çok zor vize veriyor diyorlar doğru mu?

Almanya Konsolosluğu'ndan ilk defa vize alınıyor ise genellikle seyahat süreniz kadar, yani kısa süreli vize verilmektedir. Vizenizi doğru kullandığınız takdirde, sonraki başvurularınızda vize süresi kademeli olarak arttırmaktadır. Bu durum vizenin zor verildiği algısını arttırmaktadır.

Vize başvurum reddedildiğinde ödediğim ücreti geri alabiliyor muyum?

Hayır geri alamazsınız. Konsolosluklar vize başvuru işlemlerinizi olumsuz da sonuçlandırsa ücret iadesi yapmaz.

Vize başvurumun reddedilirse dosyamı ve belgelerimi geri alabiliyor muyum?

Pasaportunuz ve dosyanıza eklendiyse orjinal davetiye ve banka cüzdanlarınız dışındaki tüm belgeleriniz konsoloslukta arşivlendiği için geri alamazsınız.

Evrak listesinde 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası isteniyor. Bankada bu kadar para mı göstermeliyim?

Hayır. Seyahat sağlık sigortalarında bahsi geçen 30.000 euroluk teminat sigorta şirketinin sizi o kadar liralık riske karşı sigortaladığı anlamına gelir. Sigorta için sizin bankada para bulundurmanıza gerek yoktur. Seyahat süreniz kadar haftalık, aylık ya da yıllık olarak sigorta yaptırabilrsiniz. Seyahat sigortalarının ortalama ücretlerini Seyahat Sigortası sayfamızda bulabilirsiniz.

Ticari vize almak istiyorum ancak şirketim banka hesaplarını konsolosluklara vermek istemiyor, ne yapabilirim?

Şirketinizden banka hesaplarının gizliliği nedeni ile konsoloslukla paylaşılamayacağına ve vize işleminin bu şekilde yapılmasını istendiğine dair bir yazı almalısınız. Çok uluslu ya da büyük ölçekli şirketler için fazla sorun olmamakla birlikte küçük işletmeler için bu tür bir yazı etkili olmamaktadır. Mutlaka eklenmesi tavsiye edilir.

Çok girişli vize almak için ne yapmam lazım?

Çok girişli vize için konsolosluğa yazacağınız dilekçenize bu isteğinizi eklemeli ve başvuru formlarındaki gerekli maddeyi işaretlemelisiniz. Kabulu tamamen konsolosluk yetkililerinin insiyatifindedir. Varsa daha önceki vize durumunuz, dosyanızdaki belgeler ve seyahat planınızın da vize süre ve giris sayısında etkili olduğunu unutmayınız.

Vize başvurusu için nasıl dilekçe yazmam lazım? Başvurduğum ülkenin dilinde mi olmalı, yoksa İngilizce mi olmalı?

Yazacağınız dilekçe, başvuru yaptığınız konsolosluğa hitaben, seyahat amacınızı, tarihlerini ve seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağı bilgisini içeren bir dilekçe olmalıdır. Çoğu konsolosluk, kendi resmi dilleri dışında İngilizce ya da Türkçe dilekçe kabul etmekdir. Lütfen başvuru yapacağınız ülkenin hangi dillerde dilekçe kabul ettiğine dair bilgi isteyiniz.

Her seyahatte vize başvurusu yapmak yerine, 10 yıllık vize almak istiyorum. Bu mümkün değil mi?

Schengen ülkelerinden 10 yıllık vize almanız maalesef mümkün değildir. Ancak, ABD ve İngiltere, daha önceki vizeleriniz, seyahatleriniz, çalışma durumunuz ve maddi koşullarınızı göz önüne alarak, 10 yıla kadar vize verebilmektedir. Şu unutulmamalıdır ki, sizin talebiniz her ne olursa olsun, verilecek olan vizenin süresi tamamen konsoloslukların insiyatifindedir.

İşsizim. Nasıl vize alırım?

Vize uygulayan ülkeler, seyahatinizin bitiminde ülkenize döneceğinizin garantisini görmek isterler. Bu yüzden dosyanızda ülkenizle olan bağınızın kuvvetli olduğunu gösterir belgeler olmalıdır. Bakiyeli banka hesabınızın dışında, seyahatinizi finanse edecek sponsorunuzun olması gereklidir. Birinci derece yakın aile üyelerinin sponsorluğu genel kabul görmekle birlikte uzak kişiler de sponsor olabilirler.

Öğrenciyim. Ailemin durumu da iyi değil, vize alabilir miyim?

Seyahatinizi finanse edecek sponsorunuz var ve dosyanızda seyahat sonrası ülkenize döneceğinizin garantisi kuvvetli ise vize alabilirsiniz. Seyahat amacınız turistik olacak ise kalınacak süreyi kısa tutmalısınız (1 haftayı geçmemeli) Vize için nihai kararın konsolosluk yetkililerinin olduğunu unutmayınız.

Vize almak için bankada ne kadar para göstermem lazım?

Otel ve uçak masraflarının haricinde, banka hesabınızda, Shengen ülkeleri için yurtdışında kalacağınız her gün için minumum 100 euro , İngiltere için 150 GBP ve Amerika için 200 dolar karşılığı nakit para bulundurmalısınız.

“Vizeyi doğru kullanmak” ne demek?

Sahip olduğunuz vizenin geçerlilik tarihleri içinde, verilen kalış süresini aşmadan, vize aldığınız ülkeye giris yaparak kullanmış olmanız demektir.

Schengen vizesi alınca Avrupa’da istediğim ülkeye gidebilir miyim?

Schengen vizeniz, vize alınan ülkenin dışındaki ülkelere girişi garanti etmez. Ülkelere giriste insiyatif gümrük polislerindedir. Örneğin; Hollanda ve Almanya gibi ülkeler "özellikle ilk Schengen vizeniz ise" farklı bir ülke vizesi ile ilk girişi kendi ülkelerinden yapmanıza izin vermezler.

Yeşil pasaportum vardı ama işe başlayınca iptal oldu. Şimdi normal pasaportla vize almak istiyorum. Yeşil pasaportumun bir etkisi olur mu?

Daha önceden Yeşil Pasaport sahibiyseniz ve pasaportunuzda önceki seyahatlerinizle ilgili giriş-çıkış damgaları varsa, konsolosluklara bunu ibraz etmeniz vizeniz için avantaj sağlayacaktır.

Vize için aracı kurumlara gitmek zorunda mıyız? Ben direkt konsolosluğa başvurmak istiyorum, ne yapmam lazım?

Birçok Schengen ülkesi ve İngiltere vize başvuruları için aracı kurum kullanmaktadır. Aracı kurumlar resmi olup, Turizm acentası değildir ve ülkelerin dışişleri bakanlıklarına bağlıdır. Dosyalarınızı kabul etmek ve konsolosluğa iletmek ve süreç sonunda pasaportunuzu size iletmek ile yetkilidirler. Aracı kurumlar üzerinden yapılan başvurular düzenli ve hızlı sonuç verdiği ve konsoloslukların iş yükünü azalttığı için konsolosluklar başvuruların aracı kurumlardan yapılmasını istiyorlar.

Aracı kurumdan başvuru yapmamız gerektiği söyleniyor ama bir arkadaşım aracı kuruma gitmeden direkt konsolosluktan vize aldı. Bu nasıl oluyor?

Schengen üyesi olsa da ülkelerin bir de kendi ulusal vizeleri vardır. Ulusal vizeler, 90 günden fazla kalmaya olanak tanıyan, uzun süreli vizelerdir (oturum, öğrenim, vs.) ve sadece alındığı ülkede geçerlidir. Aracı kurumla çalışan ülkelerin büyük bölümü, aracı kurumlarla bu işbirliğini sadece Schgengen vizeleri için yapıyor. Uzun süreli ulusal vizeler yine konsolosluklar tarafından veriliyor. Arkadaşınız büyük olasılıkla ulusal vize almış olmalı. Aracı kurumla çalışan bir konsolosluğa Schengen için başvurduğunuzda, başvurunuzu kabul etmeyip, sizi aracı kuruma yönlendirecektir.

Yunan adalarına gideceğim. Tekne yetkilisi 1-2 günlük vize alabileceklerini söyledi. Bu mümkün mü?

Denizci vizelerinin dışında Yunanistan Adaları için de Schengen vizesi almanız gereklidir. Adalar için farklı bir vize türü yoktur.

5 yıl geçerli ABD vizem var, ama pasaportumun sayfası dolduğu için değiştirmek zorunda kaldım. Eski pasaportumdaki vizem hala geçerli mi?

Amerika vizeniz son kullanım tarihi bitene kadar geçerlidir. Eski ve yeni pasaportunuzu yanınızda bulundurarak vizenizi kullanabilir, yeni vize almaksızın sorunsuz seyahat edebilirsiniz. (Aynı durum İngiltere vizesi için de geçerli)

Pasaportuma çay döküldü, ne yapmam lazım?

Pasaportunuzda geçerli vizeniz yok ve vize başvurusu yapacaksanız pasaportunuzu yenilemeniz gerekiyor. Lekeli ya da tahrip olmuş pasaportlarla kesinlikle vize başvurusu yapamazsınız.Schengen vizeniz var ve yeni tip çipli pasaport kullanıyorsanız, ön sayfadaki barkodun dağılmamış olması, kimlik bilgilerinizin, fotoğrafınızın ve vizenizin tam görünür olması halinde yurtdışına çıkabilirsiniz.

Fransa’da sevgilim var, bana davetiye gönderse kolay vize alabilir miyim?

Davetiyenizin Fransa'da bulunan kişiden, kendisinin ikamet ettiği bölgede bağlı bulunduğu belediyeden alınmış ve orjinalinin size gelmiş olması gereklidir. Konsolosluk varsa daha önce aldığınız vizelerinize ve dosyanızın durumuna göre karar verecektir.

Yunanistan bana 10 günlük vize verdi. 12 gün kalsam ne olur?

Vizeleri geçerlilik sürelerini aşarak kullanmak bir sonraki vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Hollanda’da arkadaşımda kalacağım, ama otelin parasını ödemem gerektiğini söylediler. Ne yapmam lazım?

Vize başvurusunda ülkede kalacağınız yeri otel rezervasyonu ya da davetiye ile belgelemek zorundasınız. Arkadaşınızdan gelen resmi ve orijinal davetiye yoksa, konsolosluğa arkadaşınızda kalacağınızı belirtemezsiniz. Vize için otel rezervasyonu yapmalısınız. Hollanda konsolosluğu otel rezervasyonlarının gerçek olmasını istiyor ve kontrol ediyor. Bu nedenle sizden ücretinin ödendiğine dair belge isteyebilir.

Geçerli İngiltere vizem var, İrlanda'ya gidebilir miyim?

"The Irish Short-stay Visa Waiver Programme" çerçevesinde, geçerli İngiltere vizesi olanlar, İngiltere'ye bir kez giriş yapmış olmak koşulu ile, vize süreleri dahilinde İrlanda'ya giriş yapabilir. Eğer, İngiltere vizenizle, İngiltere'ye bir kez giriş yaptıysanız, Türkiye'ye dönmüş olsanız bile, İrlanda'ya gidebilirsiniz ve vize süreniz boyunca kalabilirsiniz. İngiltere'ye giriş yapmadan, İrlanda'ya giremezsiniz.

Hırvatistan Avrupa Birliği'ne girdiğine göre, Hırvatistan vizesi ile istediğim Schengen ülkesine gidebilir miyim?

Hırvatistan Avrupa Birliği üyesi olmasına karşın henüz Schengen sahasına dahil değildir. (2014 yılı içinde Schengen sahasına dahil olması öngörülmektedir.) Dolayısıyla Hırvatistan vizeniz sadece Hırvatistan için geçerlidir. Buna karşın, herhangi bir Schengen vizesi ile Hırvatistan'a giriş yapabilirsiniz.

Vize alabilmek için askerliği yapmış olmak gerektiğini duydum. Doğru mu?

Askerlik hizmeti ile vize başvurularının hiçbir ilgisi yoktur. Askerliğini yapmayanlar da vize alabilir.

Vize başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmıştım. Şimdi aynı vize ile yeniden yurtdışına çıkacağım, yine sigorta yaptırmam gerekiyor mu?

Seyahat sağlık sigortası Schengen vizesi başvurularında zorunlu olmakla beraber, geçerli vizeniz ile daha sonra yapacağınız seyahatlerinizde böyle bir şart yoktur. Geçerli vizeniz olduğu sürece seyahat sağlık sigortası yaptırmadan da yurtdışına çıkış yapabilirsiniz. Ancak yine de yurtdışına çıkmadan önce seyahat sürenizi kapsayan bir sağlık sigortası yaptırarak, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kendinizi teminat altına almanızı tavsiye ediyoruz.

İletişim Bilgilerimiz

Halaskargazi Caddesi No: 4 Garanti Apt. Kat: 8 Daire: 32 Harbiye / İSTANBUL

Tel:        0 (212)  219 44 51

       0 (537)  651 13 90

       0 (536)  880 55 02

Fax:       0 (212)  219 33 51

E-Posta: [email protected]